Ordrebekræftelse i Business Central: den I sender, og den I får

En ordrebekræftelse bekræfter ordren over for kunden, før den bliver gennemført. I Business Central er den en rapport på salgsordren. Den, I får fra leverandøren, skal en medarbejder lægge ved siden af købsordren.

Hvide ark papir, der ligger skævt hen over hinanden
  • Mikkel Falck Jensen

ORDREBEKRÆFTELSE

Ordrebekræftelsen viser fejlen, før ordren er gennemført. Får den lov at stå, kommer den igen på fakturaen.

Kort fortalt

  • En ordrebekræftelse er sælgerens skriftlige bekræftelse af en ordre. Her kan kunden se, hvad ordren indeholder, og hvad den koster, før den bliver gennemført.

  • I Business Central er den en rapport på salgsordren. Rapporten hedder Standardsalg - Ordrebekræftelse og har nummer 1305.

  • Den ordrebekræftelse, I får fra en leverandør, skal holdes op mod jeres købsordre. Afvigelser rettes på købsordren, før fakturaen kommer.

  • Leverandørens ordrenummer har sit eget felt på købsordren.

Hvad en ordrebekræftelse er

Når en kunde bestiller, bekræfter sælgeren ordren skriftligt. Det er ordrebekræftelsen. Her kan kunden se varerne og priserne og hvornår leveringen kommer. Microsoft beskriver rapporten som den skriftlige bekræftelse til kunden, før ordren kan gennemføres.

Ordrebekræftelsen er ikke en faktura og bliver ikke bogført. Men her kan kunden se, om ordren er forstået rigtigt. Er prisen forkert på salgsordren, bliver den også forkert på fakturaen, hvis ingen retter den.

Den I sender: fra salgsordren

I Business Central er ordrebekræftelsen en rapport på salgsordren. Standardrapporten er nummer 1305, Standardsalg - Ordrebekræftelse. Den kan sendes som PDF på mail eller udskrives, ligesom fakturaen.

Layoutet kan tilpasses, og på siden Rapportvalg - salg kan I sætte en fast tekst op til selve mailen. Hvordan den enkelte kunde vil have sine dokumenter, sættes i en dokumentafsendelsesprofil.

Ordrebekræftelsen viser det, der står på salgsordren. Den bliver altså aldrig bedre end ordren, den er lavet ud fra.

Eksempel på en ordrebekræftelse

Gå jeres egen ordrebekræftelse igennem og se, om kunden kan finde svar på det her:

  • Hvilken ordre er det? Jeres ordrenummer og kundens eget nummer eller reference.

  • Hvad bliver leveret? Varenummer og beskrivelse på hver linje med antal og enhed.

  • Hvad koster det? Pris og rabat på hver linje. Moms og total nederst.

  • Hvor og hvornår? Leveringsadresse og den dato, I lover.

  • På hvilke vilkår? Betalingsbetingelser og leveringsform.

Kundens ordrenummer skrives i feltet Eksternt bilagsnr. på salgsordren. Så kan kunden genkende sin egen ordre, og I kan søge på nummeret senere.

DEN I FÅR

Leverandørens ordrebekræftelse kan vise, om fakturaen kommer til at passe, før den kommer.

Den I får: hold den op mod købsordren

Når leverandøren svarer på jeres købsordre med sin egen ordrebekræftelse, skal en medarbejder lægge den ved siden af købsordren. Her kan afvigelser fanges, før varerne og fakturaen kommer:

  • Pris og rabat. Er prisen en anden end på købsordren?

  • Antal. Leverer de det hele, eller kommer der en restordre?

  • Varenummer. Er en vare skiftet ud med en anden?

  • Dato. Passer leveringsdatoen med det, I har lovet jeres egen kunde?

  • Valuta. Er beløbene i den valuta, ordren står i?

Ret købsordren med det samme

Leverandørens ordrenummer skrives i feltet til kreditorens ordrenummer på købsordren. Nummeret følger med over på de bogførte dokumenter, så I kan søge på det senere.

Finder I en afvigelse, så ret købsordren, eller tag den op med leverandøren med det samme. Står den gamle pris stadig på ordren, når fakturaen kommer, passer de to ikke sammen. Så skal nogen finde ud af, hvilken pris der var aftalt, mens fakturaen venter på at blive betalt.

Kundens ordre før bekræftelsen

Før I kan sende en ordrebekræftelse, skal kundens ordre være en salgsordre i Business Central. Kommer ordrerne som PDF på mail, skal nogen taste dem ind.

SUMMATIM, som vi har udviklet hos CURABIS, læser kundens ordre fra postkassen og finder kunden på CVR- eller momsnummer. Varerne findes ud fra jeres varenumre og varereferencer, og priserne holdes op mod jeres egne. Kundens ordrenummer lægges i Eksternt bilagsnr. eller Deres reference. Salgsordren bliver oprettet, når en medarbejder har godkendt den, eller automatisk, hvis I slår det til. Ordrebekræftelsen sender I derefter fra Business Central, som I plejer.

Hvad SUMMATIM ikke gør med ordrebekræftelsen

SUMMATIM tager også imod leverandørens ordrebekræftelse. Den tjekker, at leverandøren findes, og at bekræftelsen henviser til en købsordre, I har. Men den sammenligner ikke priserne på bekræftelsen med købsordren, og den opdaterer ikke købsordren. Den sammenligning laver en medarbejder stadig.

Prisen bliver tjekket, når fakturaen kommer. Her matcher SUMMATIM fakturaen mod købsordren og modtagelsen. Afviger prisen mere end tolerancen, stopper fakturaen med status Kræver gennemsyn og en begrundelse i klartekst.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er en ordrebekræftelse?

En ordrebekræftelse er sælgerens skriftlige bekræftelse af en ordre. Her kan kunden se, hvad ordren indeholder, og hvad den koster, før den bliver gennemført. Den er ikke en faktura og bliver ikke bogført.

Hvordan sender man en ordrebekræftelse i Business Central?

Ordrebekræftelsen er en rapport på salgsordren. Standardrapporten er nummer 1305, Standardsalg - Ordrebekræftelse, og den kan sendes som PDF på mail eller udskrives.

Hvad skal en ordrebekræftelse indeholde?

Jeres ordrenummer og kundens reference. Dernæst varerne med antal og pris og til sidst moms og total. Leveringsadressen og datoen hører også med, ligesom betalingsbetingelserne. Kundens ordrenummer skrives i feltet Eksternt bilagsnr. på salgsordren.

Hvad skal man tjekke på leverandørens ordrebekræftelse?

Hold den op mod købsordren linje for linje. Se på pris og rabat, på antal og varenummer og på leveringsdato og valuta. Ret købsordren med det samme, hvis noget afviger, så fakturaen passer, når den kommer.

Kan SUMMATIM tjekke prisen på en ordrebekræftelse?

Nej. SUMMATIM tjekker, at leverandøren findes, og at bekræftelsen henviser til en købsordre. Den sammenligner ikke priserne og opdaterer ikke købsordren. Prisen bliver tjekket, når fakturaen matches mod købsordren og modtagelsen.

Skal vi se på jeres ordrer?

Send os et par af de ordrer fra kunder, der tager længst tid at taste ind. Så viser vi i en demo, hvad SUMMATIM gør med dem, og hvor de stopper. Book en demo på SUMMATIM-siden, så viser vi det live.

Microsofts egen agent til ordrer på mail har vi gennemgået i Salgsordreagenten i Business Central: hvad den tager, og hvor den stopper.

Hvad der sker med leverandørfakturaen, når den er kommet ind, har vi skrevet om i Fakturaen er modtaget. Det er bagefter arbejdet begynder.

Kommer kundernes ordrer fra en B2B-webshop i stedet for på mail, skal webshoppen vide, hvad netop den kunde betaler. Det har vi skrevet om i B2B-webshop: hvad der skal komme fra Business Central.

Her har vi kilderne fra: Beskrivelsen af rapport 1305 er fra Microsofts oversigt over salgsrapporter på learn.microsoft.com, opdateret 18. september 2026. Afsendelse på mail og rapportvalget er fra vejledningen om at sende dokumenter. Felterne til kundens og leverandørens ordrenumre er fra vejledningerne om at sælge produkter og registrere køb. Alle er læst 22. oktober 2026. SUMMATIMs funktioner er beskrevet ud fra produktets dokumentation for version 28.5.4.39. Artiklen indeholder ingen markedstal.